CIAŁO PEDAGOGICZNE 2018 (info RyM2019 pojawi się wkrótce)

CF nowe
Hector Oviedo Abreu
Hector Abreu Oviedo na pokładzie 4. Rumba y Manana! Oczywiście, że tak! Nie moglibyśmy RyM zrobić bez niego, bo bez niego RyM nie byłaby tym, czym jest!

Prawdopodobnie wszyscy znacie Hectora; jeśli nie z licznych festiwali z jego udziałem na całym świecie, to na pewno z kultowych filmików Yoruba Andabo, jako że był częścią zespołu wiele lat!

Hector to jedna z najważniejszych osobistości w światku afro-kubańskim! Swoją pozycję wypracował merytorycznym podejściem do lekcji i lekko-strawną metodologią.
Hector to jeden z absolutnie najlepszych nauczycieli!

Da Wam całe wsparcie, którego potrzebujecie, aby nauczyć się tańców afro-kubańskich; przeprowadzi Was łagodnie przez najtrudniejsze kroki i rytmy, zagra dla Was na congach, zaśpiewa zaśpiewy pieśni, żebyście mogli poczuć cały klimat tych tańców!

Specjalnie dla RyM wymyśla też nowe sposoby nauczania, aby uczynić je łatwiejszym, bardziej kompleksowym i zabawniejszym! Dla nas zaprojektował lekcję Coordinacion & Variacion (rumba), która podbiła Wasze serca! Wiemy to na pewno, bo dosłownie każdy, kto był na tej lekcji opowiadał o tym, jaka genialna była.

A po wszystkim Hector pójdzie z nami na imprezę i zrobi parę reggaetonowych animacji! Bo czysta kubańska dusza kocha zabawę!
Hector współtworzy RyM, więc nie może go z nami zabraknąć!
Powitajmy go w zesole 4 edycji RyM.

Lianette Granados
Lianette jest z nami od pierwszej edycji Rumba y Manana w 2015 roku.
A w zasadzie to jeszcze wcześniej, bo nasze serca skradła już podczas Tirate un Paso 2014, kiedy w luźnej rozmowie na festiwalu zdradziła parę afro-kubańskich tajemnic. Tajemnic, o których niewielu instruktorów wspomina.

Jej afro-kubańskie animacje na imprezie reggaetonowej porwały tłumy i tym sposobem Lia zagościła na stałe w naszym instruktorskim ciele pedagogicznym RyM. W Krakowie na nasze zaproszenie gości już po raz 5-ty i to z rzędu!

Lianette wie, co jak i dlaczego. I na dodatek lubi się dzielić wiedzą. To ją wyróżnia. Zapytana udzieli wyczerpującej odpowiedzi i wyjaśni wszystko od samego początku.

Jej wiedza wynika z kierunkowego wykształcenia tanecznego w Hawanie i prawdziwej pasji do kultury afro-kubańskiej, bo Lianette jest związana z kultem Santerii. Ona to nie tylko wie i tańczy, ona to praktykuje.

Jej lekcje bardzo szybko zjednują sobie prawdziwych fanów. Jest charyzmatyczna i merytoryczna. Bardzo dobrze tłumaczy ruch i o nim opowiada. Potrafi porwać swoich uczniów. Są tacy, co chodzili na wszystkie jej lekcje podczas poprzednich edycji.

Tak, Lianette zdecydowanie jest creme-de-la creme wśród nauczycieli afro-Kuby. To prawdziwa perełka, a my lubimy odkrywać dla Was perełki!

Zapraszamy na jej lekcje na RyM 4– jak zawsze będzie to prawdziwa uczta!

Lia

Julio Napoles
Tancerz nowego pokolenia. „Młody gniewny”. W zasadzie nie bardzo gniewny, bo całkiem serdeczny i ciepły z niego człowiek, ale ma powera.
Do tego perkusjonista i śpiewak. Bo Julio czuje bluesa. Gdzie słychać bębny, tam jego spotkacie. Czyli łączy wszystkie nasze filary, bo manany też mu nie brakuje.

Oprócz świetnych lekcji tańca, korepetycji z rytmów i okazjonalnych przyśpiewek można z nim normalnie, legalnie potańczyć salsę. Czy casino. Jak kto woli. Bo daje radę we wszystkim. Z bardziej nowoczesnymi rytmami ulicy też sobie radzi. Ale to na inną okazję.

Julio skończył kubańską ENA (Escuela Nacional del Arte) i tańczył w prestiżowym Conjunto Folclorico Nacional de Cuba, czyli najlepszym zespole tańczącym tańce afro-kubańskie. Z nimi koncertował po całym świecie, aż postanowił zakosztować zimowych fińskich klimatów i osiadł w Finlandii.
Od kilku lat prowadzi warsztaty w całej Europie, a w Polsce po raz pierwszy prowadził zajęcia afro-kubańskie właśnie na 3. Mananie.

Jego lekcje to była prawdziwa uczta; dynamiczne, kompleksowe, energetyczne i do tego bardzo merytoryczne. Bo Julio oprócz formalnego tanecznego wykształcenia wkłada w lekcje swoje drugie powołanie – babalawo.

Gdzie pojawiają się wątpliwości, tam najlepiej zapytać babalawo.

Leydy
Nauczycielka. Przez duże „N”.
Tańce afrokubańskie to jej pasja i życie. Wyrosła w dzielnicy znanej ze swoich tradycji folklorystycznych. Potem te tańce studiowała. Skończyła kubańską ISA (Instituto Superior del Arte), czyli kubański uniwersytet sztuk pięknych. Ma wyższe wykształcenie w tańcu.

A poza tym, to gra na bata, tak po prostu, potrafi wejść na scenę i zagrać na 3 bębnach sama… zna wszystkie rytmy, wszystkie onomatopeje… I zna granice, do których można się posunąć tańcząc afro. Nauczyła nas, nauczy i Was.

Poza tym Leydy tańczyła w grupie Ban Rara, która skupia się na tańcach afro-haitańskich, tak więc będziecie mieli niepowtarzalną okazję podpytać ją o te tańce, wciąż tak mało znane. To jedne z jej ulubionych.

Bardzo się cieszymy, że przyjedzie do Polski na nasze zaproszenie już drugi raz. Po ostatniej edycji stała się ulubioną nauczycielką tych, którzy naprawdę chcą zgłębić swoje umiejętności i wiedzę z afro Kuby.

Leydy

Yoyo
Znacie już nasze ciało pedagogiczne 2018 i być może widzieliście już pełny plan zajęć na ulotkach. Wszystko ustalone i dograne, a mimo to postanowiliśmy wnieść powiew świeżości i zamieszać trochę w grafiku. Do naszej ekipy 2018 dołącza Yorgenis Danger Garcia, który miał być naszym gościem już rok temu, ale niestety terminy nie pozwoliły. Yoyo to nauczyciel z ogromnym stażem i znamy go od bardzo wielu lat już. Zawsze był nieocenionym źródłem wiedzy, umiejętności i energii. Chętnie pomaga uczyć się Afro-Kuby każdemy pasjonatowi, bo on uwielbia uczyć! Bardzo cieszymy się, że będzie częścią ekipy Manany 2018, a razem z nim będzie jeszcze więcej wysokiej jakości lekcji i mnóstwo zabawy.
On z nami będzie. A ty?
Yusimi
W związku z niezliczoną ilością pomysłów, które chcemy na Mananie wdrożyć, bo ciągle wymyślamy nowe fajne rzeczy i jest ich aż za dużo, postanowiliśmy zaprosić jeszcze jedną wspaniałą artystkę!
Do naszego ciała Pedagogicznego dołącza Yusimi Moya Rodriguez
Nasze serca skradła już dawno temu we Wiedniu, gdzie Ania Zajac prowadziła zajęcia w cubaila viena.
Yusi jest esencją dobrej energii, pozytywnego nastawienia i radości z tańca i życia!
Jej lekcje są czystą przyjemnością. Jasne, zrozumiałe, ciekawe, niebanalne. Uczy tak, jak żyje: radośnie i pozytywnie.
Ale najważniejsze jest to, że ona naprawdę wdraża w życie to, czego uczy; działać, tańczyć, dzielić się wiedzą i motywować. Kiedy w marcu 2017 tańczyła pokaz Ochun z krakowskimi tancerkami Manany, zaraziła całą ekipę taką dawką energii, że ten pokaz to była największa przyjemność.
Przyjdźcie na jej lekcje, zobaczyć, jak może Was zainspirować i zmotywować do tańca. Warto. Yusi robi różnicę.
Yusimi

Eryk Januszyk
Bez dwóch zdań najlepszy Polski tancerz kubański.
Udowadniał to już wiele razy swoimi osiągnięciami; wygrywa wszystkie konkursy columbii, w których weźmie udział (Strasbourg 2015, Guaguanco 2014). Wygrywał Primaverę (dla tych, co nie pamiętają, to był bardzo fajny konkurs salsowy), wygrywa serca tancerzy i tancerek w Polsce i Europie za swój styl tańca, styl bycia i styl uczenia. A uczy w całej Europie na najlepszych festiwalach i eventach.

Jego zajęcia są zawsze ambitne, metodyczne i ciekawe.
Łączy ogromną wiedzę taneczną z wiedzą muzyczną. Repertuar, którym dysponuje, zawiera wszystkie gatunki taneczne Kuby i nie tylko. Od folkloru; rumby, bailes populares, bailes de salon, bailes campesinos, po współczesne style reggaeton czy timba. Znajomość tak wielu technik pozwala mu łączyć je w harmonijny stylistycznie sposób, a jednocześnie wyrazić swoją taneczną kreatywność.

Eryk potrafi przekazać pasję do kultury kubańskiej i nauczyć ruchu. Zwraca szczególną uwagę na świadomość tańca: dokładność wykonywanych ruchów, zrozumienie intencji danego gestu i jego emocjonalną ekspresję. Jednak przede wszystkim chce nauczyć swoich kursantów czerpać maksymalną radość z każdej chwili tańca. Dlatego jego dewizą na zajęciach jest „nie ilość, lecz jakość”.

Eryk wygrywa życie w tańcu. Przegrywał tylko raz: jako „czarny charakter” na scenie spektaklu „La Culpa” (2013, największy polski kubański spektakl, choreografia Ania Zając). To też robił stylowo. Wtedy jeszcze bez brody.

Ania Zając
Tancerka z ponad 30 letnim stażem tanecznym.
Może nie wygląda, ale to prawda.
Pasjonatka kubańskiej rumby i afro.
Seryjna monogamistka taneczna: miała długie relacje z tańcem towarzyskim, i tańcem współczesnym, romansowała z flamenco i z tangiem argentyńskim.
Ostatnio w trwałym i szczęśliwym związku z tańcami afro-kubańskimi. Najmłodszym dzieckiem z tego związku jest właśnie Rumba y Manana.

Kubańskie klimaty salsy, ruedy i suelty Ania poznaje od 2006 roku.
Podczas swojego pierwszego międzynarodowego kongresu w Monachium w 2008 roku usłyszała od Jurka Sałamuna z Salsy Bielsko o sobie: „To będzie rumbistka.” Jurek, skąd wiedziałeś?
Rumba rzeczywiście stała się dla niej jednym z najważniejszych nauczycieli ruchu, tańca, zabawy i życia. Bo rumba to życie.

Tańczy rumbę i afro z pasją i tą pasją zaraża. Stworzyła 3 rumbowe pokazy, kilka afrowych i jeden pełny spektakl teatru tańca oparty o techniki afro-kubańskie „La Culpa”. To pierwszy i największy taki spektakl w Polsce.

Kursanci doceniają jej autorskie podejście pedagogiczne i merytoryczne. Nie wciska ściemy. Uczy solidnie. Duży nacisk kładzie na technikę ruchu i szukanie luzu w ciele. Potrafi rozłożyć nawet najbardziej skomplikowany ruch na małe elementy składowe. Pokazuje, że to, co wydaje się trudne może być łatwe. I że czasami bywa odwrotnie. Nie uznaje ścieżek na skróty. Umie tłumaczyć z kubańskiego na polski. Nie tylko słowa, ale też kulturę i przede wszystkim ruch.
Doceniana w Polsce i zagranicą. Lubi uczyć i uwielbia widzieć postęp u swoich uczniów. Uważa, że taniec to dużo więcej niż tylko ruch. Wierzy, że świat będzie lepszy, kiedy ludzie będą więcej tańczyć. Jej misją jest rozpowszechnić w Polsce rumbę i afro kubańskie.

Ania

Viaje al Tambor
Viaje Al Tambor to grupa miłośników muzyki afrokubańskiej. Od kilku lat zajmują się grą na tradycyjnych instrumentach perkusyjnych kubańskiej ludności o korzeniach afrykańskich.

Repertuar Viaje al Tambor to wygrywane na bębnach rytmy do tańca takie jak rumba, comparsa, yesa, pilon, merengue, palo oraz rytmy na bata dla orishas.

Zafascynowani bogactwem folkloru kubańskiego starają się promować oraz poszerzać wiedzę o nim w Polsce. Przez dobrych kilka lat istnienia zespołu i wspólnego grania wypracowali sobie mocną pozycję i wygrali czołowe miejsce na scenie afro- Kuby w Polsce.

Mieli okazję i przyjemność akompaniować do tańca wielu wybitnym tancerzom.
Robią to na tyle dobrze, że zdobywają ich uznanie i są doceniani przez Kubańczyków za ich profesjonalne podejście i ciągłą chęć do rozwoju.

Chętnie muzykują i grają spontaniczne jamy rumbowe.
Chętnie dzielą się też wiedzą – można ich zapytać o rytm, jego złożoność, poobserwować, co się właściwie w tym rytmie dzieje.

Grupę tworzą: Anika, Zbyszek i Stefan.
Każde z nich ma swoj bogaty świat muzyczny, gdyż udzielają się w wielu zespołach i grają rytmy świata.

Adrian
Wyobraź sobie leniwy niedzielny poranek. Jest maj. 11.00 rano.
Wchodzisz powoli na wyczekane zajęcia afro-kubańskie, które niebawem się zaczną.
Już od wejścia słyszysz muzykę graną na żywo. Rozkoszujesz się harmonią rytmów. Są jak balsam dla Twojego ucha. I wtedy właśnie oczom Twym ukazuje się perkusjonista; postawny mężczyzna w hiszpańskim typie urody z obnażonym torsem sam jeden gra na 3 bata. Dla Ciebie.
Zbyt piękne, aby było prawdziwe?
To się naprawdę wydarzyło na ostatniej edycji Manany 2017!
Dziewczyny pół dnia komentowały zachwyt nad naszym perkusjonistą.

A najzabawniejsze jest to, że wcale go nie zaprosiliśmy. Sam przyjechał!
Sam przyjechał, z miłości do rytmów afro-kubańskich i pytał, czy pozwolimy mu pograć. No to pozwoliliśmy…
A że efekt przeszedł nasze najśmielsze oczekiwania, to nie mogliśmy go nie zaprosić na tą edycję!

To jest właśnie magia Manany; event robiony z pasji dla ludzi z pasją. Cuda dzieją się same 😉 Marzenia się spełniają.

Nie wiemy jeszcze na której sali będzie grał Adrian, bo wychodzi na to, że czekają nas poważne negocjacje, jako, że wszyscy nasi muzycy wolą grać na bata!

A nieco poważniej, to Adrian, oprócz tego, że jest zwykłym facetem, to jest zapalonym conguero i batalero. Nie studiował w ENA, ale i tak nauczył się grać rytmy afro-kubańskie. Jest w dużej mierze samoukiem. Jest liderem grupy afro-kubańskiej z Walencji, która nazywa się Timbalencia. W zasadzie to nie grali na żadnych znaczących eventach… oprócz kultowego Festivalu Guaguanco w Barcelonie. Razem z najlepszymi muzykami kubańskimi.
Jesteśmy przeszczęśliwi, że będzie nam grał na żywo podczas RyM2018!
I wiemy, że niektóre z Was są jeszcze bardziej szczęśliwe niż my!
Adrian, czekamy na Ciebie z utęsknieniem!

Adrian

Julio Molina
Mamy już na Mananie 2018 8 wspaniałych instruktorów, 4 wspaniałych muzyków, 3 sale tematyczne, 2 sale z muzyką na żywo, 3 dni zajęć, 3 poziomy: początkujący, średnio-zaawansowany i masterclass. Prowadzimy dla Was Manana Academy z darmowymi info o Orishas online. Myślicie, że nie ma już nic, co moglibyśmy zrobić, żeby Manana była jeszcze lepsza? Nie do końca… zdecydowaliśmy się zaprosić jeszcze jedną osobę!
Jest to fenomenalny muzyk, śpiewak i tancerz w jednym! Naprawdę umie to wszystko! Ale że nie można robić tych 3 rzeczy na raz (no bo się nie da, są pewno ograniczenia, nawet dla największych wymiataczy), więc postanowiliśmy wykorzystać tym razem jego umiejętności wokalno-muzyczne.
Julio Molina Perez.
Znamy go już od lat, pierwszy raz pojawił się chyba na FESTIVAL CUBANO – POLAND w BB. Tańczył tam show i prowadził lekcje tańca. Potem spotykaliśmy go na kultowym Festival Internacional de Guaguancó Afro-Cubano w Barcelonie jako muzyka i śpiewaka. Potem Ania Zajac miała niebywałą przywilej poprowadzić swoją zaawansowaną lekcję Oya podczas Calle de Timberos – 100% Cuban Festival z Julio na wokalu i bębnach. (Michał Kijowski – DZIĘKUJĘ, to było przecudowne doświadczenie!) A potem Julio koniecznie chciał przyjechać na Mananę. Więc ponownie, nie mogliśmy go nie zaprosić! Będzie u nas śpiewał na lekcjach, grał i będzie głównym wokalem na koncercie!!
Jeśli znacie Julio, to wiecie, że jest bardzo skromną osobą o wielkim sercu i wielkich umiejętnościach! Jest zawsze pozytywny i otwarty. I jeszcze na dodatek na imprezach tanczy salsę jak szalony!
Bardzo się cieszymy, że z nami będzie! I mamy nadzieję, że Wy też!